Autor Wiadomość
szakar123
PostWysłany: Pią 11:31, 18 Sty 2008    Temat postu: Moczarka Kanadyjska

Pokrój
Roślina unosząca się na wodzie, bylina.
Łodyga
Długa do 3 m, często rozgałęziona. Międzywęźla mają długość 3-4 cm.
Liście
Po trzy w okółku, podłużnie jajowate, zaostrzone, brzegiem drobno ząbkowane. U nasady liści występują dwie całobrzegie łuski śródpochwowe.
Kwiaty
Tylko żeńskie - w Polsce męskich nie znaleziono. Listki okwiatu zewnętrzne owalne, zielonawe lub czerwonawe, wewnętrznie okrągławe, białawe. Kwiaty wystają ponad wodę. Rozmnaża się wegetatywnie, poprzez fragmentację pędów.
Biotop, wymagania
Wody stojące. Roślina o bardzo szerokiej tolerancji ekologicznej, występuje we wszystkich rodzajach wód , z wyjątkiem wód słonych i skrajnie ubogich w substancje organiczne oraz skrajnie dystroficznych. Występuje przeważnie masowo i jest tak ekspansywna, że często tworzy jednogatunkowe skupienia. Gatunek charakterystyczny dla Cl. Potametea, Ass. Elodeetum canadensiss [1], ale wchodzi też w skład wielu zbiorowisk roślinnych ze związku Potamogetonion. Występuje nawet w szuwarach. Przezimowuje w postaci pączków zimowych oraz w postaci ulistnionych pędów na dnie zbiornika wodnego.

Zastosowanie
Akwarystyka: zalecana do akwarium. Może być sadzona na dnie w piasku lub swobodnie pływać. Chętnie jest zjadana przez większość ryb. Lubi wodę twardą i nie za ciepłą (optymalna temperatura to 10-18 °C).
Ze względu na duży przyrost biomasy niekiedy używana na paszę lub nawóz zielony.

Fotosynteza
Moczarka przeprowadza proces fotosyntezy wg zasady: Im bliżej źródła światła tym intensywniej.


Ciekawostki
Uważana za chwast wodny, szczególnie uciążliwy w gospodarce rybnej.
Odgrywa dużą rolę w zarastaniu zbiorników wodnych, szczególnie we wczesnych stadiach.
Osobniki występujące w Polsce pochodzą od jednej rośliny żeńskiej.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group